ZE ZÁMKŮ

Stačí se jen dívat

Také jste rádi v zámeckých prostorách? Nasáváte atmosféru a přemýšlíte o předcích, kteří tu byli před vámi. Je to zvláštní kouzlo, procházet se místnostmi, kde je vepsána skutečná historie. A co když se ještě dokážete kolem sebe skutečně rozhlédnout a vidíte poctivou řemeslnou práci a dějiny, které tudy prošly? Je to fantastický pocit sáhnout si na talíř, ze kterého jedl šlechtic, projít se po panské kuchyni, prohlédnout si, v čem se vařily pokrmy, přečíst si záznamy z vinného sklepa, je skutečně co objevovat...

Zpočátku jsem si myslela, že knihu nikdy nevydám, protože jsem stále nacházela něco nového, zajímavého až fascinujícího. Nestačila jsem projít všechny archivy, záznamy a spojit se se všemi, kdo by k tomu mohli ještě přidat nějakou osobní hodnotu. To prostě nejde. Jednou jsem při svých toulkách za historií potkala starší dámu, kunsthistoričku, skutečnou osobnost ve svém oboru, a ona mi řekla: „Vydejte to, co máte. Nikdy nebude hotova a vždy budete nacházet nové a nové informace.“ A tak jsem vybrala alespoň část z toho, co by mohlo veřejnost zajímat a sepsala jsem poznatky do knihy.

Hradní kuchyně, Bouzov
Hradní kuchyně na Bouzově. Středověká replika z konce 19. století je sice návratem ke starým tradicím, přesto kuchyně je jednou z nejmodernějších své doby. O technické důmyslnosti se můžete dočíst na stránkách knihy.
Státní hrad Bouzov ve správě Národního památkového ústavu, foto Václav Hynčík

Co v knize najdete zajímavého nebo co se tam naopak nevešlo

Také by vás překvapilo vidět fotografii členů šlechtické rodiny z 19. století zvěčněnou na terině? Na zámku v Náchodě můžete takovou spatřit, v knize je detailně vyobrazena.

Až uvidíte fantasticky vyvedená ptačí pera na anglickém jídelním servisu Minton z roku 1871, budete mít pocit, že jste si ho právě přinesli z luxusního obchodu. Určitě si ho nenechte ujít i na vlastní oči na státním hradu a zámku Český Krumlov.

Díváte se často po nejrůznějších tvarech měděných forem? Veřte, že každá z nich měla svoji úlohu. Alespoň letmý popis užití těchto dnes dekorativních předmětů, si můžete v knize nastudovat a spatřit na mnoha našich zámcích, například na státním zámku Frýdlant nebo Horšovský Týn.

Někdy mám pocit, že v zámku je vše dokonalé. Ale opak je občas pravdou. Když odhrnete ubrus na stolní desce v lovecké jídelně na státním zámku Hluboká, zjistíte, že doplněné díly jídelního stolu pro pohoštění většího počtu návštěvníků jsou jen obyčejná hoblovaná prkna.

Ovšem někdy vám preciznost skutečně vyrazí dech. Stačí se naklonit do šachty jídelního výtahu opočenského zámku a s úžasem si nelze nepovšimnout dokonale vytapetované stěny výtahové šachty v barvách přípravny jídel před hlavní jídelnou.

Máte rádi malbu? Zaměřte se na vymalované ptactvo exkluzivního porcelánového servisu z míšeňské porcelánky, které bylo postupně dodáváno od období baroka do začátku 20. století. Je umístěno na konopišťském zámku. Určitě patřilo k velmi oblíbeným kusům Františka Ferdinanda d´Este. Barokní provedení ptactva je neuvěřitelně dokonalé, i v 19. století však nenechávali maléři nikoho na pochybách o své zručnosti. Detaily maleb najdete v knize.

Zdobíte si rádi jídelní stoly? V renesanci se jednalo o prestiž majitele panství, která v období baroka přerostla v opulentní kompozice, jež se připravovaly i několik týdnů před plánovanou hostinou a podílelo se na nich poměrně velké množství řemeslníků. Až za vlády Marie Terezie byl tento finančně náročný zvyk na habsburském dvoře zakázán a hodovní tabule mohly zdobit jen předměty trvalé hodnoty, jako byly například porcelánové či kovové vázy, svícny a jiné předměty. Několikadílnou stolní jídelní ozdobu, zvanou též nástolec, z majetku knížete Metternicha vám představím v kapitole státního zámku Kynžvart. Ovšem na státním zámku Hluboká najdete barokní formy pro zhotovování dekorativních stolních kompozic z tragantové hmoty. V tomto případě se jedná o pomíjivou dekoraci.

Víte, že mnoho ze zámků sloužilo jako lovecká sídla a ženy, které se chtěly zúčastnit honů, ukazovaly své dovednosti v sokolnictví? I to si můžete prohlédnout na výmalbě lovecké jídelny na státním hradu Bouzov.

Tušili jste, že slavný dort sacher byl zhotoven Franzem Sacherem, kuchařem knížete Klimenta Václava Metternicha? Podrobnosti včetně receptu se skrývají v kapitole zámku Kynžvart.

Viděli jste někdy záznamy ze zámecké kuchyně? Do posledního detailu je vedeno perfektní účetnictví, které vás informuje, co měl daný šlechtic toho dne k jídlu, co se při této příležitosti přineslo ze spíží a kolik vše stálo.

Víte, k čemu sloužila tyto formičky? Asi byste neuhádli, že v nich a v dalších podobných tuhla zmrzlinová hmota. Panstvo dostávalo na talíře krásné kompozice květů, ovocné zmrzliny hrály všemi barvami. Často se připravovaly v chladných měsících, aby hostu vydržela dekorace na talíři co nejdéle.

IMG 8004  IMG 8020 

 

Jarní období patřilo neodmyslitelně k proslulým lovům tetřeva hlušce na třeboňském panství knížete Adolfa Josefa Schwarzenberga. V dnešní době je v České republice tento pták chráněný, a tak si jeho přítomnost mohu vychutnat jen tehdy, když nám přelétává nad naší šumavskou zahradou. V knize najdete recept na marinovaného tetřeva. Doporučuji tohoto ptáka nahradit bažantem.