POSTŘEHY Z CEST

Pokrm zdobený ptačím peřím

Obzvláště v období baroka vypadaly jídelní stoly i pokrmy velmi opulentně. Přikládám dvě fotografie velmi podařené ukázky, jak se zdobily tehdejší pokrmy ptačím peřím. Foto s pávem je ze zámku Český Krumlov, druhé foto je z dánského zámku Kronborg.

 Pokrm zdobený ptačím peřím, zámek český Krumlov  Pokrm zdobený ptačím peřím, zámek Kronborg

Benátské renesanční sklo

Hledáte-li renesanční skleněné kousky, málo kdy máte štěstí. I v muzeích je jich velmi málo. Jedná se o velmi křehké a vzácné artefakty. Osobě jsem si myslela, že takové poklady najdu na ostrově Murano, který byl od konce 13. století sklářskou velmocí. Bohužel v tamním muzeu jsou jen skromné zbytky. Snad ho mají Benátčané alespoň v soukromých sbírkách. Větší o to bylo mé překvapení, když jsem na dánském zámku Rosenborg spatřila ve stříbrnici unikátní kolekci celého skleněného servisu.

Zámek Rosenborg   benátské renesanční sklo menší

 Stolní ozdoby z poslední třetiny 19. století

Prestiží každého šlechtice byl dokonale vyzdobený jídelní stůl. Ukázka na fotografiích je ze zámku Kynžvart. Stolní nádheru dostali manželé Richard a Paulina Metternich od města Paříž. Zřejmě firma TOMIRE A PARIS byla vyhlášenou dílnou, která tyto opulentní nástolníky dodávala. Od stejného výrobce užívali tuto krásnou ozdobu i Habsburkové, jak ukazuje druhé foto z Vídně.

 Stolní ozdoba u Metternichů  Stolní ozdoba u Habsburků na vídeňském dvoře

Formy

Na sladké i slané, úžasně propracované tvary a uzávěry forem byly zhotoveny tak, aby se daný pokrm dal vyklopit. V aristokratických kuchařkách je spoustu doporučení, jaké tvary je nutné pro určitý pokrm zvolit. I v mé knize se dočtete, co a na jaký druh se používalo. Ukázky forem na fotografii jsou z habsburského dvora.

 
 formy 1  formy 2

Etikety nejen na vinné lahve

Stylové štítky byly zavěšovány na lahve k jejich rychlému rozlišení při servírování na šlechtický stůl. Na obrázku je ukázka stříbrných etiket z císařského stolu ve Vídni. Na zámcích se často můžeme setkat s takovýmto označením u běžných ingrediencích, které stály na stolech jako byl ocet, olej apod.

 Etikety na lahve

Z rakouského zámeckého venkova

Komoda na bylinky, které byly určené nejen na léčení, ale velmi často byly používány i do jídel. V oblasti vaření se sbíralo vše, co nějakým způsobem obohatilo daný pokrm. Bohužel v dnešní době již velmi málo klademe takový důraz na tyto ingredience. Přitom je to zdravé, krásně voňavé, ekologicky čisté a ještě se při sběru projdeme v přírodě.